Сергей Коловоротный

Просто я вкладаю душу в те, що роблю

Книжка - то справжній колодязь цінної та корисної інформації як для дорослих, так і для дітей. Читати її можна в горах та в долині, на морі та вдома - вона ж бо не потребує підзарядки чи доступу до інтернету. Як створити власні шедеври - спілкуємось з дитячим письменником - Сергієм Коловоротним.
 
- Вітаємо, пане Сергію. На сьогоднішній день в усьому світі проза майже зупинилася, книговидавництво знаходиться не в кращому стані, а ваші книжки завжди у попиті й завжди обговорюються. хто чи що вам допомагає бути успішним?
 
Сергей Коловоротный - Повністю згоден з вами, що книговидавництво в Україні переживає зараз ненайкращі часи. Декілька факторів впливають на ситуацію - і загальний стан економіки, і відсутність підтримки видавництва дитячих книжок з боку країни, ще й ряд виховних моментів з боку батьків і педагогів. І це - дуже сумно.
Наприклад, в Західній Європі абсолютно інша ситуація, наприклад, в Польщі.
Все це необхідно виправляти, бо всі зацікавлені в розвитку розумового потенціалу наших майбутніх поколінь. А в тому, що книжки необхідні будь-якій людині - я в цьому ані трохи не сумніваюсь.
В чому секрет успіху моїх книг? - звісно ж, жодних секретів нема. Просто я вкладаю душу в те, що роблю. До кожної книжки, до кожної розповіді, до кожного рядка.
Я намагаюсь передати читачам все найкраще, що є в моїй душі. І щиро сподіваюся, що на моїх книжках виросте ще не одне пречудове покоління!
 
- Кожен автор якимсь чином приходить до своєї вікової категорії читачів - хтось виключно для дорослих, інші - творять для підлітків, а ваші твори - про дітей для всієї родини. Як ви вирішили писати саме на таку тематику та для таких читачів?
 
- Я практично не знаю таких дитячих письменників, які б жодного разу не писали прозу й для дорослих. Дитячий письменник Кір Буличев, наприклад, написав безліч романів для дорослої аудиторії. Але, все одно, запам'ятався як "дитячий письменник", і це каже про те, що "спеціалізація", все ж таки, існує й дається кожному письменнику своя.
Мені важко сказати, як я зрозумів, що моя аудиторія - це діти, підлітки, родинне читання. Скоріш за все - просто відчув. З дитинства дуже полюбляв читати дитячі книжки, вони мене надихали. Я й зараз читаю багато дитячої прози, не забуваю своїх вчителів й досі в них навчаюся - це Юрій Сотник, Юрій Томін, Кір Буличев, Всеволод Нестайко, Анатолій Рибаков, Валерій Алексеєв, Євген Велтистов, Валерій Медведєв та багато інших.
 
- Ви - батько декількох чарівних дітей. Чи зачитуються вашими книжками ваші родичі та близькі та чи чують замість колискової про пригоди ваших героїв ваша малеча перед сном?
 
- Всі мої книжки вони вже знають напам'ять. Перечитали вздовж і поперек. Останній мій роман "Одаренок" (Одареныш - рос.) вже не просто читав, але й допомагав мені редагувати старший син - Ян. Цей фантастичний роман було написано якраз для його одноліток, і мені було дуже цікаво, як він його сприйме.
Як виявилося, ще до публікації книги, роман прочитали ще декілька його друзів й одразу ж заявили, що вже чекають на продовження книги. На превеликі подив й здивування, останній роман прочитала й, навіть, моя мама, не дивлячись на свою тотальну зайнятість. Як вона пояснила, - "проковтнула роман на єдиному диханні". І було цікаво дізнатись, що історія зі зникненням в часі та просторі підлітка викликала цікавість навіть у представників старшого покоління.
Що ж стосується книг "Змовники", "Шиворіт-навиворіт", "Чародії", які написано для молодших діточок, я часто зустрічаю повідомлення про те, що ці розповіді дорослі читають перед сном своїм дітям. Один татко, навіть, написав, що "після того, як діти заснули, не міг зупинитись і півночі читав книгу й далі, поки не прочитав її до кінця..."
Інші ж ставлять своїм дітям розповіді в форматі радіовистави, яку підготував чарівний автор радіопрограм - Віталій Савкін з Єкатеринбургу. Аудіозаписи на сьогодні є в вільному доступі в мережі Інтернет.
Наприклад, періодично мої розповіді читає й сам дідусь Стась в програмі "Вечірня колисанка" - для всіх, хто полюбляє слухати казку на Національному українському радіо.
 
- Наскільки нам відомо, окрім дитячої літератури, ви також видаєте й власні наукові роботи. Чи легко поєднувати поміж собою такі різні речі?
 
Сергей Коловоротный - В мене декілька наукових робіт. На жаль, роботу над ними вже відсунуто до найдальшої шухляди, бо з науковими відкриттями в Україні ситуація ще гірша. Я й по сьогодні отримую листи з Росії, Польщі, та, навіть, Німеччини, де цікавляться моїми напрацюваннями, використовують їх в дисертаціях та, навіть, запрошують взяти участь у захисті своїх робіт. В Україні з цим глухо.
Але мої наукові знання стали мені в нагоді при написанні останньої художньої книги. Вірніше, саме завдяки їм на світ і з'явився роман "Одаренок".
 
- Кількаразовий переможець "Коронації слова" Валентин Терлецький озвучив думку, що для письменника головне, аби було видано його книгу. А що для вас, як для митця, найголовніше?
 
- Видати книгу - це, лишень, половина справи. Для мене важливіше - аби книга потрапила до рук читачів. Неважливо, в якому форматі - друкованому чи електронному. Хоча б і в електронному, але щоб обов'язково її було прочитано. Аби було донесено до людини те, що саме я хотів виразити своєю книгою.
Знаєте, книжки зараз дуже дорого коштують. Після того, як книга вийшла з видавництва та потрапила до книгарні, її вартість збільшується, як мінімум, вдвічі. І далеко не всі можуть книгу придбати. А який тоді сенс від книги, яка роками лежатиме на прилавку? Тому я всіляко підтримую колег-письменників, які віддають частину своїх книг безкоштовно до дитячих бібліотек - це дуже важлива та корисна справа!
Сьогодні недостатньо того, аби тільки написати та видати книгу, ще важливо допомогти їй потрапити, безпосередньо, до рук дитини.
 
- Ви - організатор і викладач літературного гуртка, суддя ряду творчих письменницьких конкурсів і фестивалів, учасник десятки найкращих дитячих письменників Європи. як, на вашу думку, найлегше та найкраще прищеплювати дітям, молоді та дорослим любов до читання книжок?.
 
- Чесно кажучи, від своїх гучних титулів хотілось би дистанціюватись. Оскільки головне - це моя письменницька праця. Й оцінювати мене має, в першу чергу, читач. На щастя, ще є сили, є молодість, є бажання працювати та творити. Звідсіля й ще моя бурхлива "навкололітературна" діяльність: конкурси, фестивалі, гуртки й т.п.
А любов до книжок прищепити неважко. По-перше, необхідно починати читати книжки дитині якомога раніше. Спочатку вголос, а по мірі дорослішання, вже давати читати книжки самостійно. По-друге, це власний приклад. Якщо книга у вас вдома займатиме "почесне" місце під ніжкою стільця - це буде одне ставлення дитини до книжок. Якщо ж діти часто бачитимуть вас з книгою в руках, а самі книжки буде акуратно розміщено в спеціальній шафці й ви за ними доглядатимете, як за власною дитиною - то й їхнє ставлення буде відповідним.
 
- Що б ви могли побажати юним та дорослим книголюбам, поетам- і письменникам- аматорам?
 
- Прислуховуйтесь до себе, до того, що кажуть ваша душа, ваше серце. Письменництво - це надзвичайно важка праця. Необхідно бути на сто процентів впевненим в тому, що саме це - ваше покликання, перед тим, як обирати собі цю професію. А ще не забувати одну просту істину: гарний письменник, в першу чергу, це гарний читач.
Читайте якомога більше книжок різних жанрів, різних культур, різних епох. Впевнений, - це допоможе зробити вам вибір правильним!

Поділися з друзями цим твором у своїх соцмережах